Terug- en vooruitkijken

Boerderij Daalhoeve heeft weer een druk jaar achter de rug. We investeerden fors in onze faciliteiten én de samenwerking met onze maatschappelijke partners. Aan het eind van 2015 volgde de beloning. Daalhoeve is door de gemeente erkend als algemene maatschappelijke basisvoorziening, waar nieuwe zorgplekken worden gecreëerd. Een terug- en vooruitblik met bestuursleden Joost Nijssen en Noël Frissen.

Eerst kort terugkijken. Hoe verging het Daalhoeve in 2015?
‘Heel goed. Zoals de bezoekers hebben kunnen zien, is er weer veel verbeterd en bij gekomen in het gebouw en op het terrein. De Eetbare Loper, het Bijenhuis, de nieuwe stallen en de overkapping van het achterterras buiten, de verbouwde middenstal en de nieuwe boerderijwinkel binnen. Er zijn ook dingen verdwenen. Zo hebben we de eendenvijver gedempt en het blote voetenpad opgeheven. Dat kostte te veel onderhoud. Alles opgeteld hebben we dus veel geïnvesteerd. Voorlopig zijn we daarmee klaar en we bedanken de bezoekers dat ze te midden van het verbouwingsstof zo trouw naar de boerderij zijn blijven komen.’

Is er ook groei in het aantal activiteiten?
‘Zeker. Mensen weten de boerderij steeds beter te vinden voor bijvoorbeeld het houden van communiefeesten, reünies of een dagje teambuilding. Onze eigen activiteiten trekken intussen steeds meer bezoekers. Het is op sommige dagen enorm druk op het terrein en in de Koojstal. Dan zijn we ontzettend blij met onze vrijwilligers die zich altijd maar weer blijven inzetten voor de boerderij. Zij verdienen de dikste pluim van iedereen.’

In het interview vorig jaar was sprake van een sneltrein waar Daalhoeve op mee moest. Raast de trein nog steeds door?
‘We verwachten de komende jaren een rustiger tempo. Eind vorig jaar hebben we het voorlopig hoofdstation bereikt. De gemeenteraad heeft ons erkend als algemene maatschappelijke basisvoorziening waarin mensen op een nieuwe manier bijvoorbeeld dagbesteding krijgen aangeboden. Daarbij hoort een basissubsidie waarmee het voortbestaan van de boerderij voor de komende jaren is gewaarborgd. Het is een erkenning voor de richting die ooit onder Frans Meijers is ingezet, en door het huidige bestuur en de vrijwilligers verder is uitgewerkt.’

Hoe gaan jullie de nieuwe rol invullen?
‘We doen dat in nauwe samenwerking met maatschappelijke partners als Radar en Humanitas. Hun deelnemers, maar ook anderen die een steuntje in de rug nodig hebben, kunnen hier onder begeleiding terecht en werken samen met onze vrijwilligers. We gaan onze vrijwilligers daarin ondersteunen, onder meer door voor hen themamiddagen te houden en hen cursussen aan te bieden. Zo kunnen wij gaandeweg steeds meer mensen een plek bieden waar ze een zinvolle invulling kunnen geven aan hun leven. Door mee te werken op de boerderij of door mee te doen aan onze eetavonden of andere activiteiten.’

Is er wel genoeg werk voor de vrijwilligers en deelnemers die naar Daalhoeve willen komen?
‘Daarvoor breiden we onze activiteiten uit. In 2015 hebben we het beheer overgenomen van de dieren in het stadspark van Maastricht. Dit jaar nemen we onder meer de wei bij het voormalige tuincentrum Erica in beheer, waar we hoogstam fruitbomen planten. Daarmee slaan we meerdere vliegen in één klap: er is meer werk te doen op en vanuit de boerderij, we verfraaien de buurt, we hebben meer ruimte voor onze dieren en we kunnen meer fruit kweken dat we op de boerderij kunnen verwerken en verkopen.’

Daalhoeve groeit. Is dat nog organisatorisch te behappen?
‘Ook qua organisatie zijn we gegroeid. We hebben nu twee assistent-beheerders en onlangs is ons bestuur uitgebreid van drie naar vijf. We zijn blij met onze nieuwe bestuursleden Frens Lemeer en Loen Schroeders. Samen met ons tweeën en John Cüsters, die het schrijf- en pr-werk op zich neemt, hebben we nu een nog slagvaardiger bestuur dat ook actief meewerkt aan en op de boerderij. Dat sterkt ons in de overtuiging dat Daalhoeve voor de bezoekers nog aantrekkelijker kan worden en voor de buurt nog belangrijker. Wij hebben dan ook veel zin in 2016. U ook?’

 

(dit interview is verschenen in de januari-editie van het Belhäöfke, het buurtmagazine van Belfort, Daalhof en Hazendans)

Kikkerdrilmiddag 28 maart 18 maart 2018

Heb jij je altijd afgevraagd waar kikkers vandaan komen? Dan is dit het moment. 28 maart is het kikkerdrilmiddag in Maastricht. Ook Daalhoeve doet mee.

Lees meer
Fotowedstrijd 6 maart 2018

Je kunt nog deze maand meedoen aan onze fotowedstrijd. Maak je mooiste foto op Daalhoeve en stuur in naar info@daalhoeve.nl.

Lees meer
Voorleesuurtje op 14 maart 6 maart 2018

Op woensdag 14 maart leest Peter Brouwers van 14.00 tot 15.00 uur op de boerderij voor uit zijn kinderboek Keubeke Kuusj. De toegang is gratis.

Lees meer