Terug- en vooruitkijken

 

Eerst kort terugkijken. Hoe verging het Daalhoeve in 2014?

‘We hadden natuurlijk een moeilijke start na het overlijden van onze voorzitter Frans Meijers in november 2013. De organisatie moest opnieuw worden ingericht, maar we zijn samen met onze vele goede vrijwilligers weer snel hard aan het werk gegaan. 2014 was vooral een jaar van investeren. We hebben op Daalhoeve veel verbeteringen doorgevoerd in het gebouw en op het terrein.’

 

Zoals?

‘In het begin van het jaar zijn de nieuwe toiletruimtes opgeleverd, evenals de nieuwe ruimte tegenover de boerderijwinkel waar we maaltijden kunnen bereiden. Daarna is de speeltuin uitgebreid met een tweede toestel, zijn op de helft van het terrein de afrasteringen vervangen door onderhoudsvrije hekwerken, hebben we een balanceerpad aangelegd en is aan de achterzijde van de boerderij een overkapping geplaatst. De gemeente heeft verder een strook van drie meter rond de boerderij bij ons in beheer gegeven. Daar leggen we nu de Eetbare Loper aan. Begin volgend jaar komt er een Bijenhuis bij. Intussen is de dierstapel uitgebreid met minipaardjes en passeerden we de grens van duizend volgers op Facebook. Daalhoeve is dus fors verbeterd in 2014. Dat maakt onze positie naar de toekomst beter, al heeft zo’n snelle groei ook nadelen.’

 

Hoezo?

‘We realiseren ons terdege dat onze bezoekers nu vaak worden geconfronteerd met werkzaamheden op de boerderij. Dat maakt het zicht op de dieren soms moeilijker. Daar kwam eind van het jaar nog de vogelgriep bij, waardoor een deel van ons terrein was afgesloten voor het publiek. Ook onze vrijwilligers moeten hard aanpoten om al het werk te blijven doen. Het probleem, tussen grote aanhalingstekens, is echter dat we deze snelle groei wel moeten doormaken. De gemeente, maar ook andere organisaties, zien ons als voorbeeld van hoe maatschappelijke voorzieningen in de toekomst zouden moeten functioneren. Dat brengt veel kansen en mogelijkheden met zich mee, maar dan moeten we wel met de sneltrein mee. Als we dat namelijk niet doen, is het maar de vraag of we over vijf jaar nog financieel kunnen overleven.’

 

Waar gaat de sneltrein naar toe?

‘Daarover zijn we nu in gesprek met onder meer de gemeente. Daalhoeve wil in de toekomst meer gaan betekenen voor mensen die het in de samenleving moeilijk hebben. Er komt op de boerderij meer werk voor hen, en we willen voor hen meer activiteiten organiseren. Hoe dat vorm krijgt, moet in de loop van dit jaar blijken. We hebben hiermee vorig jaar overigens al een start gemaakt. In maart waren wij een van de winnaars van een prijsvraag van de Stichting Elisabeth Strouven, met ons idee ‘Samen gezond eten op Daalhoeve’. Wij serveren nu eens per maand voor cliënten van maatschappelijke organisaties een gezonde maaltijd, bereid door onze vrijwilligers en zo veel mogelijk gemaakt met producten van het eigen erf. Verder is er op maandagochtend een spreekuur gekomen voor mensen uit de buurt.’

 

Wat is de belangrijkste uitdaging voor 2015?

‘Ook dit jaar blijven we verbeteringen doorvoeren aan het gebouw en op het terrein. De grote uitdaging is om het karakter van de kinderboerderij te behouden. Dat kinderen hier met hun (groot)ouders naar onze dieren komen kijken, blijft de basis van Daalhoeve. We moeten scherp in de gaten houden dat dit altijd mogelijk blijft. De komende twee maanden is dat met de Lammetjesdagen alvast verzekerd. Aan onze bezoekers vragen we om ons bij de les te houden. Schroom niet ons aan te spreken op dingen die niet goed gaan. Maar heb tegelijkertijd ook begrip voor het vele werk op de boerderij. De rust gaat zeker terugkomen, maar dan op een mooier en nog bruisender Daalhoeve dan nu.’
 

Daalhoeve wint Groene Duim van IVN 19 december 2017

Boerderij Daalhoeve heeft op maandag 19 december de eerste Groene Duim gewonnen van IVN Limburg. Hieraan is een geldbedrag verbonden van honderd euro.

Lees meer
Tijdelijk afscheid van onze kippen 16 december 2017

Na de nieuwe uitbraak van de vogelgriep hebben wij besloten tijdelijk afscheid te nemen van onze kippen. Kippen houden vinden wij met de huidige maatregelen niet verantwoord.

Lees meer
Kerstsfeerdagen 2017 12 december 2017

Op zaterdag 16 en zondag 17 december organiseren we onze jaarlijkse Kerstsfeerdagen. We brengen de boerderij dan in een gezellige kerstsfeer.

Lees meer